Szenzációs Kecskeméti Örökségünk – Múzeumok Őszi Fesztiválja

2018. október 10. – november 14.

Előadássorozat 2018. október 10. és november 14 között szerdánként a Kecskeméti Katona József Múzeum szervezésében a Múzeumok Őszi Fesztiválján. A neves szakemberek segítségével a múzeum gyűjteményi tárgyai különleges módon és helyszíneken kerülnek bemutatásra. Az érdeklődők ellátogathatnak nem csak a múzeum épületének rejtett zugaiba, hanem a város eldugott, sokak számára kevésbé ismert épületeibe, az épületek alagsorába, a külvilág elől rejtett szegleteibe is.

Kecskemét városa idén ünnepeli 650 éves fennállását. Ez alkalomból szeretnénk meghirdetni a Múzeumok Őszi Fesztiválján egy interaktív, a gyűjteményi darabok kézzelfoghatóságát is magába foglaló előadássorozatot, amely különböző megvilágításból, más-más helyszínen mutatja be a felnőtt lakosságnak a város helyi „Szenzációs örökségét”.

Előadások:

1. okt. 10. szerda 15 óra „Az ég lehullhat, A föld megmozdulhat, Kiéghetnek a csillagok…” – A kecskemétiek helytállása az 1911 évi nagy földrengés idején

Helyszín: Kecskeméti Piarista Gimnázium (Kecskemét, Piaristák tere 5.), ahol bemutatásra kerül az alagsorban őrzött, még ma is működő földrengés-jelző készülék.

Előadó: Hajagos Csaba, történész-muzeológus, gyűjteményvezető

1. okt. 17. szerda 15 óra „Sem magasság, sem mélység nem rettent” – Híres Kecskeméti olimpikonok

Helyszín: Kecskeméti KTE pálya, és a Sporttörténeti kiállítás (találkozó a régi Uszoda parkolójában, Kecskemét, Olimpia u. 1.), ahol az érdeklődők múzeumi szakember közvetítésével első kézből tapasztalhatják meg a múzeum gyűjteményében fellelhető sporttörténeti relikviákat

Előadó: Hajagos Csaba, történész-muzeológus, gyűjteményvezető és Bodóczky László, Kecskeméti Olimpiai Barátok Bóbis Gyula Köre elnöke

1. okt. 24. szerda 15 óra „A legjobbat, vagy semmit” – Kecskemét iparának története

Helyszín: Volt Szigma (Kecskemét, Rákóczi út 4.) – Ipartörténeti kiállítás, ahol az érdeklődők a városban készült Habselyem kombinétól a BRG magnetofonig szemrevételezhetik helyi gyárak késztermékeit és munkaeszközeit.

Előadó: Hajagos Csaba, történész-muzeológus, gyűjteményvezető

1. okt. 31. szerda 15 óra A levéltárak porában és a múzeumok csöndjében is az élő embert kell keresni.” – Pincétől a padlásig a Kecskeméti Katona József Múzeumban

Helyszín: KKJM (Kecskemét, Bethlen krt. 1.), ahol olyan terekkel, munkafolyamatokkal és gyűjteményi különlegességekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők, ahol, és amit eddig csak a beavatott múzeumi szakemberek ismerhettek.

Előadó: Hajagos Csaba, történész-muzeológus, gyűjteményvezető, Bezsenyi Ádám gyűjteménykezelő és dr. Bereznai Zsuzsanna néprajzkutató

1. nov. 7. szerda 15 óra „Hozd vissza a tavaszt, a nyiló virágot, Hozd vissza a múltat, a szép ifjúságot” – Cifraszűr – subapiac – Cifrapalota összefüggések, kapcsolatok

Helyszín: Cifrapalota (Kecskemét, Rákóczi út 1.), ahol az érdeklődők nem vitrin mögött, szabadon beszélgethetnek a múzeum legújabb gyűjteményi darabjáról, a kecskeméti subáról, az épület mellett évtizedekig működő subapiacról és arról, hogy mi köze van a subának a Cifrapalotához.

1. nov. 14. szerda 15 óra „Kecskemét is kiállítja nyalka verbunkját”– A kecskeméti huszárok története

Helyszín: Kecskeméti Rudolf Laktanya (találkozó a régi Uszoda parkolójában, Kecskemét, Olimpia u. 1.), ahol a múzeum a 48-as és huszár relikviát teszik közszemlére az előadás során

Előadó: Máday Norbert magángyűjtő

Programszervező: Merinu Éva múzeumpedagógus, MOKK koordinátor