Folyamatosan igényelhető múzeumpedagógiai foglalkozások középiskolás diákoknak

Információ és bejelentkezés

Foglalkozások árai: 450 Ft/fő
Diák belépőjegy: 600 Ft/fő (Kecskeméti csoportoknak ingyenes)
Tárlatvezetés, múzeumi óra 2.000 Ft/csoport (Kecskeméti csoportoknak ingyenes)
Múzeumpedagógiai foglalkozás, kézműves foglalkozás, módszertani óra: 450 Ft/fő (Óvodásoknak,
SNI-s tanulóknak 400 Ft/fő)

Bejelentkezés a foglalkozás tervezett időpontja előtt 1 héttel!

Cifrapalota:

Merinu Éva múzeumpedagógus

cifrapalota.muzped@gmail.com

A szecesszió – a modern élet lendülete a XX. század elején

Múzeumi foglalkoztatási forma: Múzeumi óra, Kreatív alkotó tevékenység

Tartalom: Mi lehet a közös egy plakátban, egy vázában és egy épület homlokzatában? Mi lehet az a dolog, ami nem is annyira kor és stílus, mint inkább hangulat? Miért emlegetik annyian, különböző dolgokkal kapcsolatban? A kérdések megválaszolása során feldolgozásra kerül: A szecesszió fénykora. Egyes elnevezései. A szó, jelentése. Főbb jellemzői. Magyar képviselői. Kecskeméti épületei. Képzőművészeti és iparművészeti példái a múzeum gyűjteményében. A modern design-szemlélet. A legkorszerűbb technológiai megoldások és anyagok felhasználása.

A foglalkozás második felében a diákok fekete-fehér szimpla, szögletes épületekből, bútorokból, tárgyakból stb. szecessziós palotát, vagy palotabelsőt esetleg ifjúsági közösségi teret terveznek saját korosztályuk számára csoportmunkában.

Kulcsszavak: #Cifrapalota #szecesszió #Kecskeméti szecesszió #kreatív alkotás

Fejlesztendő kompetenciák: hatékony és önálló tanulás; anyanyelvi kommunikáció; matematikai, gondolkodási kompetenciák; szociális és állampolgári kompetencia; személyes és társas kompetencia; vállalkozói kompetencia, esztétikai- művészeti tudatosság és kifejező készség; a kreativitás, a kreatív alkotás, önkifejezés és kulturális tudatosság kompetenciái.

Kapcsolódó tantárgyak: Vizuális kultúra, művészettörténet, történelem, magyar nyelv és irodalom.

Kreatív: Szecessziós palota tervezése

A lövészárok tudósítója – Mednyánszky és a Vadak

Múzeumi foglalkoztatási forma: Múzeumi óra, Kreatív alkotó tevékenység

Tartalom: Rövid hangulatkeltő drámajáték után: a diákok néhány vonalas vázlatot (sziluettet) „Akciórajzot” készítenek a látottak alapján egy-egy jellegzetes mozzanatról, élményről. Ismeretanyag: A dualizmus fénykora. A Monarchia élén Ferenc József osztrák császár és magyar király. A millenniumi ünnepségek. Az I. világháború. A lendületes fejlődés kora. A francia fauvizmus (vadak mozgalma).  Két dimenziós ábrázolásmód. Keveretlen, intenzív színek használata. A személyes mondanivalók ábrázolása. Kontra: realisták. Az emberi nyomorúság dokumentációja. Mednyánszky László munkássága. Az emberi magány, a szenvedés, a kiszolgáltatottság ábrázolása. Haditudósító tevékenysége. A megbeszéltek alapján minden diák megrajzolja, vagy festi realista stílusban készült művének hátterét a vadak stílusát követve. Ebből a háttérből több változatot is készítve, kipróbálhatják azt, hogy mennyiben változtatja meg a kép hangulatát a színek választása.

Időtartam: 40+50 perc

Kulcsszavak: #Mednyánszky #fauvizmus #vadak #I.világháború #akciórajz

Fejlesztendő kompetenciák: szociális és állampolgári kompetencia; személyes és társas kompetencia; vállalkozói kompetencia, esztétikai- művészeti tudatosság és kifejező készség; a kreativitás, a kreatív alkotás, önkifejezés és kulturális tudatosság kompetenciái.

Kapcsolódó tantárgyak: Vizuális kultúra, művészettörténet, történelem.

Kreatív: „Akciórajz”készítése sziluettrajz technikával, majd „Vad háttér”festése.

Alkotók és stílusok – A Kecskeméti Művésztelep

Múzeumi foglalkoztatási forma: Múzeumi óra, Kreatív alkotó tevékenység, Drámapedagógiai foglalkozás

Tartalom: A Kecskeméti Művésztelep megalakulása. Kezdeményezők. Korabeli követendő példák, minták. Alkotóművészek. Stílusok. Alkalmazott technikák. Kedvelt témák. Alkotások összehasonlítása.

Kreatív feladat – A művésztelep egy-egy választott alkotásának átgondolása, újratervezése, sajátos átdolgozása, átírása, parafrázis készítése.  Kiegészítése sajátos elemekkel vagy részletekkel kinyomtatott képek képrészletek felhasználásával, színes ceruza, filctoll, kréta, tempera vagy akrilfesték alkalmazásával.

Helyszín: Cifrapalota

Kulcsszavak: #Kecskeméti művésztelep #Kada Elek #Nemes Marcell #Perlrott Csaba Vilmos #Bornemisza Géza #Iványi Grünwald Béla

Kapcsolódó tantárgyak: Vizuális kultúra, művészettörténet, történelem.

Kreatív: A művésztelep egy-egy választott alkotásának átgondolása, újratervezése, sajátos átdolgozása, átírása, parafrázis készítése.

A naturális valóságábrázolástól az absztrahálásig – Tóth Menyhért munkássága

Múzeumi foglalkoztatási forma:

Múzeumi óra, Kreatív alkotó tevékenység, Drámapedagógiai foglalkozás

Tartalom: Hangulatteremtés élő szobor alkotások létrehozásával. A tudásanyag átadása: Tóth Menyhért élete. Tanulmányai. Művészeti tevékenysége. Korai munkássága. Az expresszív-realista korszak. A fehér korszak. A falusi témavilág. Portréfestészete. Fátyolszerű ábrázolások. Mitológiai témák. Kreatív feladat: a kortárs emberi élet stilizált ábrázolása Tóth Menyhért (Kecskenyáj, Halászfiú, Káposztaszedők, Szemnézők, Vályogvetők, Cséplésnél) mintájára: pl. középiskolai tanuló, tanár, számítógépes programozó, ingatlanközvetítő….

Helyszín: Cifrapalota

Kulcsszavak: #Tóth Menyhért # falusi-paraszti környezet #naiv mesevilág #groteszk #stilizált ábrázolás #naturális ábrázolás